LIDER – kim jest w obliczu problemu?

LIDER – kim jest w obliczu problemu?

Liderem może być każdy i jednocześnie nie każdy formalny kierownik jest rzeczywiście liderem. W najbardziej możliwym skrócie – lider to po prostu osoba, która decyduje się wywierać wpływ i przewodzić ludziom, a zakres wpływu oraz formalne uprawomocnienie nie mają tu znaczenia. Jaka jest zatem rola lidera podczas ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW, które napotyka zespół?

Warto podkreślić, że lider nie jest osobą, która zawsze od razu i bezbłędnie wie, jak rozwiązać problem. Wręcz nie zawsze to ona znajduje najlepsze rozwiązanie. Lider to też nie jest osoba, której emocje nigdy nie ulegają zachwianiu. Kto podjął się w życiu jakiejkolwiek odpowiedzialności, ten wie, jak bardzo potrafi to być stresujące.

Lider jest po prostu kimś, kto dobrowolnie chce wytrzymać to, co innych by załamało – i robi to po to, aby PODTRZYMAĆ ludzi, którzy w tym czasie szukają najlepszego rozwiązania.

Ceńmy liderów za ich wsparcie, bo dzięki temu zyskujemy czas na myślenie. Ceńmy siebie, gdy udzielamy liderskiego wsparcia innym, nawet jeśli nie znamy najlepszego rozwiązania problemu.

Dodaj komentarz